Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje w temacie biopsji fuzyjnej prostaty.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina postacią i rozmiarem kasztan. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak ważne jest jej cykliczne badanie. Daje to szansę zdiagnozowania zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego zauważenia groźnych zmian nowotworowych. Powinno się podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można lekceważyć ryzyka jego prawdopodobnego rozwoju.

Kłopoty oddawaniem moczu i wzwodem – niepokojące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty z erekcją oraz ejakulacją, trudności w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, jak również nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju raka. By jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który zazwyczaj trwa około 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są następnie sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi mała krzepliwość krwi, alergia na niektóre leki czy posiadanie rozrusznika serca. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]