Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te metody leczenia okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, jeśli zęby są w złym stanie – głównie na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Teraz jednakże dostępne są środki, skutecznie eliminujące przykre odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.