metoda Lasik, zabieg femtoLasik

LASEK, FemtoLASIK, EBK – korekcja wad wzroku z wykorzystaniem lasera

Korekcja laserowa wzroku to aktualnie standardowa forma korekty astygmatyzmu, nadwzroczności, krótkowzroczności i presbiopii, aczkolwiek mało zainteresowanych ma świadomość, iż zabiegi te są przeprowadzane przy użyciu kilku technik.

Atuty metody FemtoLASIK

FemtoLASIK (nierzadko zwany także All-Laser-LASIK) to bezbolesna, bezinwazyjna i całkiem bezpieczna metoda korekty takich wad jak krótkowzroczność (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), nadwzroczność (do +4 dioptrii) i w indywidualnych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie jest długi – wykwalifikowany optometrysta potrafi zrealizować go w blisko piętnaście minut. Zaletą tego zabiegu jest to, iż pacjentowi nadzwyczaj szybko wraca ostrość wzroku – właściwie w przeciągu doby od zabiegu może wznowić swoje codzienne obowiązki. Zabieg podzielony jest na 2 etapy i w przeciwieństwie do innej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy pomocy skalpela. W trakcie zabiegu FemtoLASIK najpierw przy pomocy lasera femtosekundowego rozdziela się płatek rogówki o grubości ok 0,1 mm, a w kolejnej fazie następuje modelowanie rogówki laserem excimerowym.

FemtoLASIK Topoguided jest tymczasem innym wariantem zabiegu FemtoLASIK, gdzie praca lasera excimerowego jest dostosowana do każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu optometrysta tworzy topografię rogówki i na jej podstawie koduje kolejne ruchy wiązki laserowej. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się u osób z hyperopią i astygmatyzmem, których układ optyczny znamionuje się niestandardowym kształtem.

Pozostałe metody korekcji wad wzroku

Mniej popularne metody korekty wad wzroku to między innymi:
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej zdejmuje się z rogówki nabłonek (regeneruje się on później samoistnie), a w następnej kolejności modeluje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, dlatego że laser nie dochodzi w głębokie warstwy rogówki. Metodę tę można jednakże zastosować jedynie do korekty niewielkich wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z różnych przyczyn nie jest możliwe zastosowanie metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekty wzroku płat nabłonka rogówki usuwany jest nie laserem, a alkoholem.

Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]