Kto musi wykonywać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe Bielsko - usługi na miarę waszych potrzeb

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej trzy metry ponad podłogą czy ziemią. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale także pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków i przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Na czym polegają te badania?

Charakter badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów BHP powinna być wykonywana z uwzględnieniem specjalnych akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może być niebezpieczna. Pracy tego typu nie mogą wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, uskarżające się na kłopoty z równowagą czy wykazujące problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc kompletna diagnostyka z zakresu neurologii, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą) i okulistyki. Badania wykonuje się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. W trakcie badań można też wykryć schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, ich wykonanie jest więc szczególnie ważne. Nie należy martwić się, iż konieczne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, ponieważ istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Mając na uwadze, iż podczas wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że tak stanowi prawo, badaniom tego typu należy poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im co 12 miesięcy.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]