Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Jesienno-zimowe wahania temperatur sprzyjają obniżeniu odporności. Na ogół męczy nas nieżyt nosa, podrażnione gardło i kaszel. Żeby się im nie dać bez walki, warto przetestować domowe metody, które pozwalają chronić organizm przed przeziębieniem. Zebraliśmy niektóre z nich.

Rozgrzewający prysznic i herbata z plastrem cytryny

Choroby atakują nasz organizm najczęściej wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o 2-3 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącego prysznica czy herbaty. Do herbaty można dołożyć plaster cytryny albo pomarańczy, które zawierają znaczne ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest też szczypta cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje imbir. By dodać napojom odrobiny słodyczy warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, pichtowego czy eukaliptusowego, co prócz tego wpłynie korzystnie na udrożnienie dróg oddechowych.

Niezastąpione syropy z czosnku oraz cebuli

Źródłem wielu witamin są także czosnek oraz cebula. Na ich bazie sporządza się domowe mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najszerzej rozpowszechnionych sposobów walki z chorobami. Jak go przygotować? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i polewamy miodem. Mieszankę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać w odstępach kilku godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą działanie bakteriobójcze. W tym celu wystarczy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać kapkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także rekomenduje się spożywać kilka razy dziennie.

Jak powstrzymać ból gardła?

Gdy odczuwamy uczucie drapania w gardle, wskazane jest przetestować kompozycję masła, mleka oraz miodu. Świetnie zdaje ona egzamin jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się mieć na uwadze, żeby mleko nie było za gorące, dlatego że zniweluje to korzystne oddziaływanie miodu oraz masła. Dla uśmierzania podrażnień gardła zaleca się też płukanie gardła roztworem wody z solą oraz picie naparu z szałwii.

Dlaczego powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Mimo, iż typowe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może mieć poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy jednak na uwadze, iż jeżeli symptomy nasilają się to powinno się wybrać się do internisty.