Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Implanty zębowe to najlepsza metoda na pozbycie się braków w uzębieniu. Zdają egzamin zarówno gdy brak nam jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich głównymi atutami są względnie nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zębowy, a dokładniej jego ceramiczna korona, wygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest też mniej przykre dla pacjenta niż założenie pełnej protezy lub mostu – nie ma konieczności szlifowania przyległych zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ten proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty stomatologiczne – jak przebiega ich wstawienie?

Zabieg wszczepienia implantów zębów zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Poza nim istotne jest też właściwe nastawienie i zapanowanie nad strachem. W następnej kolejności stomatolog dokonuje nacięcia dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie kości i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu wykorzystuje się metody piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To niesłychanie trudna część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wprawą i wyczuciem. Dokładność konieczna jest również przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w łoże. Gdy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a obawa przed odczuciem bólu

Myśl o założeniu implantu zęba budzi u części osób obawy związane z potencjalnym dotkliwym bólem doświadczanym w trakcie zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest kompletnie bezzasadny. Obecnie implantologia korzysta z niezwykle skutecznych leków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo czuli na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkowicie wyeliminuje możliwość odczuwania strachu przed chirurgiem-stomatologiem.