Żywność ekologiczna – czym różni się od konwencjonalnej?

Kup zdrową żywność.

Od dynamicznego rozkwitu przemysłu spożywczego, który obserwujemy od początku XX wieku, produkty jedzone przez nas na co dzień zaczęto standardowo wypełniać różnymi substancjami wydłużającymi ich świeżość. Ale wraz z coraz szerszym zainteresowaniem odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć konsekwencje dla ich zdrowia, ostatnimi czasy coraz częściej szukają oni produktów wyprodukowanych z żywności ekologicznej.

Ekologiczna żywność – znikoma zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów

Żeby dany wyrób dostępny w Polsce mógł zwać się „ekologicznym”, musi spełnić wiele przesłanek. Żywność eko i przetwory z niej wyprodukowane muszą pozyskać określone certyfikaty przyznawane przez uprawnione do tego instytucje. Nadrzędną jednakże właściwością spożywczych wyrobów eko jest to, że zastosowane do ich przygotowania warzywa oraz owoce kultywowano z zachowaniem kluczowych obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie stosowali chemicznych środków protekcji roślin ani nawozów mogących negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które także szkodzą otoczeniu. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody powierzchniowe czy wywołują zakwaszenie gleby, a opryski pół silnymi pestycydami nierzadko są powodem obumierania pożytecznych pszczół. Tymczasem w efekcie ekologicznej uprawy warzywa i owoce cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych substancji dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na opakowaniu przetworów ekologicznych

Żywność eko podlega ciągłemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym również w trakcie magazynowania i przewozu. Co ważne, jeżeli artykuł spełnia kryteria, jego producent oprócz standardowych informacji m.in. o dacie zdatności do spożycia, wadze netto, miejscu produkcji składników, warunkach przechowywania i możliwych alergenach, musi też obowiązkowo podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego niniejszy artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli kształt liścia ułożony z białych gwiazd na zielonym tle. Szukając żywności eko powinno się więc czytać dokładnie etykiety wyrobów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie sklepu informację o przyznanych certyfikatach.

Dane firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]