Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

Odmiennie od mieszkańców Skandynawii, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, lecz także pozwala to regulować ilość światła docierających do pomieszczeń mieszkalnych. Zazwyczaj do zakrywania okien korzystamy z zasłon i firanek, ale w ostatnich kilkunastu latach często decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rolety wewnętrzne są dostępne w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest bogaty wybór różnych typów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych i okiennych. W wielu z nich kupimy również wszystkie potrzebne akcesoria, czyli rozety, wsporniki ścienne i sufitowe, kółka z żabkami oraz karnisze metalowe. W jednym miejscu będziemy w stanie dobrać pełen zestaw niezbędny do założenia rolet. A to, jakie rolety będą nam odpowiadać, będzie już zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby robić przemyślane zakupy. Na przykład, rolety rzymskie dobrze prezentują się na niewielkich oknach, jednak nie nadają się dla alergików. Na takich roletach łatwo zbiera się kurz, gdyż wykonywane są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod Twoją kontrolą

Do regulacji dopływu światła do pokoju posłużą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w salonie, biurze, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Te rolety posiadają naprzemienny splot wstęg transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie umożliwia regulację natężenia światła, które będzie przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wykonane są z tworzywa, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – na co zwracać uwagę

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe wymiary i często okazuje się, że rolety w rozmiarach oferowanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, żeby dobrze obliczyć rozmiar okien, ponieważ źle dobrane rolety nie spełnią swojej funkcji, do tego będą mało estetyczne. Jeśli więc nie mamy doświadczenia albo nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to profesjonalistom.