Rzeźba na zamówienie – pomniki nagrobne i popiersia

Pomniki to nie są wyłącznie figury nagrobkowe, które spotykamy na cmentarzach – dzieła artystyczne zdobią także prywatne ogrody, parki i place. Jaką techniką się je tworzy? Czy można je zdobyć na zamówienie?

Pomniki nowoczesne – kto zamawia ich stworzenie?

Nowoczesne pomniki mają szerokie spektrum zastosowania – mogą wzbudzać zachwyt indywidualnych nabywców, stanowiąc oryginalną ozdobę ich ogrodu, tarasu albo patio, a także mogą stanowić element zdobiący przestrzeń publiczną, np. w parkach. Opcji ich użycia jest niezwykle dużo, a ogromny wachlarz materiałów i metod ich wykonania sprawia, że nowoczesne pomniki można dopasować do dowolnych potrzeb. Tego typu dzieło sztuki wykonuje się przeważnie w tzw. technice łączonej albo poprzez ręczne rzeźbienie i odlew. Pomniki odlewane można wypolerować, a także – zależnie od wykorzystanego do odlewu metalu – zabarwić na różne kolory, m.in. brunatny, żółty czy czerwony. Zainteresowaniem cieszą się też popiersia – pełnią funkcję dekoracyjną, a przy tym stanowią wspaniały upominek dla kogoś bliskiego. Ustawione w prywatnej rezydencji lub ogrodzie prezentują się wspaniale i są wyróżniającym się elementem kompozycyjnym. Wykonanie popiersi zamawiają także instytucje publiczne, w tym urzędy, w celu upamiętnienia zasłużonej postaci, np. znanego sportowca.

Pomniki na cmentarz – z czego mogą być wytworzone?

Ozdobne elementy uzupełniające płytę nagrobkową, czyli pomniki nagrobne, stanowią osobną grupę. Tworzy się je poprzez odlew albo rzeźbienie. Wyróżniamy pomniki z brązu, mosiądzu i aluminium. Te stopy charakteryzują się dużą odpornością na zniszczenia, a także negatywne działanie czynników pogodowych. Sporym zainteresowaniem cieszą się również rzeźby nagrobkowe w postaci anioła i piety. Projekt pomnika na cmentarz można dostosować do indywidualnych potrzeb – wykonawca pomnika omawia z klientem sposób wykonania, materiały, z których będzie stworzona rzeźba, jak również sporo innych aspektów.