Rękodzieło artystyczne – anioły drewniane i szopki

Prace tworzone przez rodzimych artystów ludowych, szalenie wyraziste, ale też o dość niepozornym wyglądzie, od dziesięcioleci zachwycają odbiorców. Także współcześnie nieomal każdy z nas ma w swoim mieszkaniu jakąś drewnianą figurkę, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki ludowej.

Drewniane anioły – protektorzy domowych pieleszy

Rzeźba drewniana od zawsze była znaczącym elementem naszej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były głównie z kultem religijnym – w osadach i niewielkich miastach stawiane były tysiące kapliczek, które regionalni artyści wypełniali „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi sporządzonymi z łatwego w obróbce, miękkiego gatunku drzewa. I choć obecnie z rzadka tworzy się takie rzeźby, to drewniane anioły w takiej estetyce znalazły swoje miejsce jako ozdoba naszych mieszkań. Dlaczego właśnie anioły? Ponieważ to alegoria troski, ochrony i dobra. Taka statuetka wszystkim kojarzy się z protektorem domowego ogniska. Drewniane anioły wykonane w stylistyce sztuki ludowej cechują się jaskrawymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. Nic zatem dziwnego, iż stanowią one również jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – budowane na obraz reprezentatywnych krakowskich budowli

Drugim przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są mocno powiązane z Krakowem i pobliskimi miejscowościami. Są przygotowywane z lekkich półproduktów, przeważnie z kartonu i kolorowej folii aluminiowej, a swoją budową odzwierciedlają najważniejsze krakowskie kościoły. Od lat 30-tych XX wieku w okresie bożonarodzeniowym odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział liczni artyści parający się ich budową z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w rozmaitych wysokościach. Te stworzone na konkurs osiągają nawet kilka metrów wysokości, ale równie uznane są także niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w okresie Bożego Narodzenia chowają pod choinką.

Pochodzenie zdjęcia: szopki-anioly.pl