Płytki elewacyjne klinkierowe – cechy i zastosowanie

Elewacja domu jest niezwykle istotna z co najmniej dwóch powodów. Przede wszystkim – chroni konstrukcję budynku przez deszczem, wiatrem i skrajnymi temperaturami. Po drugie natomiast znacząco wpływa na to, jak będzie się prezentował dom, nadając mu własnego charakteru. A to najlepszy powód, by dobór materiału na elewację dobrze przeanalizować i postawić na najlepszą opcję. W szczególności godna polecenia jest elewacja z płytki klinkierowej. Czemu opłaca ją wybrać?

Cechy klinkierowej płytki elewacyjnej

Okładzina klinkierowa lub płytki elewacyjne klinkierowe jako materiał elewacyjny wyróżniają się przede wszystkim doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, poprawiając komfort mieszkania zarówno latem, jak i zimą. Następna zaleta płytki klinkierowej to duża odporność na mróz, wiatr czy promieniowanie słoneczne, co sprawia, że wykonana z niej elewacja wytrzyma lata nawet w najtrudniejszych warunkach. Warto pamiętać też o tym, że klinkierowe płytki zewnętrzne doskonale się prezentują, a różnorodność dostępnych w sklepach wzorów pozwala dobrać odpowiedni model do nowoczesnych i wiekowych budynków. Dzięki temu płytki elewacyjne klinkierowe są chętnie wykorzystywane we współczesnym budownictwie.

Rodzaje płytki elewacyjnej klinkierowej

W sprzedaży dostępne są 2 rodzaje okładzin elewacyjnych zewnętrznych – wyrabiane ręcznie oraz maszynowo. Poza tym elewacje klinkierowe dzielą się na te wykonane z okładziny i z cegieł. Płytki z cegły mają klasyczny wygląd, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w starych domach lub tych, które są na nie stylizowane. Płytki z okładziny, dzięki prostemu, minimalistycznemu wyglądowi, wykorzystuje się przede wszystkim w nowoczesnych budynkach.