pierścionki zaręczynowe kraków

Pierścionki zaręczynowe – skąd wywodzi się ta tradycja?

Gdy znajdziesz kobietę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, prędzej czy później podejmiesz decyzję o ślubie. Wpierw jednakże ma miejsce ta wymarzona przez mnóstwo pań chwila – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – symbol nieskończoności

Danie ukochanej w prezencie pierścienia to niezmiernie stara tradycja, sięgająca Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają kształt okręgu, który symbolizuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, nazywanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, że od owego palca biegnie żyła prowadząca prosto do serca, określana jako “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, że obyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent przywieźli Grecy. Na początku sporządzano je z tataraku, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Cennymi pierścieniami ze srebra lub złota obdarowywano jedynie wtedy, kiedy mężowie pragnęli ogłosić swoje pełne zaufanie do przyszłej żony. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, złotem oraz platyną, tymczasem materiały te tak naprawdę powszechnie wykorzystuje się do ich sporządzania dopiero od kilku wieków, natomiast znaczący przyrost ich popularności można odnotować w poprzednim wieku.

Współczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście wymarzona biżuteria na zaręczyny to pierścionek z platyny ze sporym diamentem, jednakże możliwości dowolnego łączenia różnych metali oraz kamieni są ogromne. Oprócz diamentów wykorzystuje się topaz, tanzanit czy rubin. Część osób wybiera tańsze metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, jednakże nadal na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych rodzajów złota (żółtego, białego i czerwonego).
Za ile powinno się kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przeświadczenie, że mężczyzna winien zapłacić na niego minimum dwumiesięczną wypłatę. Cena zakupu zależna jest od kilku czynników: użytego kamienia, ilości karatów, designu czy surowca, wobec tego każdy odszuka piękny, oryginalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednakże, że pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim wyrazem uczucia i zaangażowania, zatem jego cena nie ma wielkiego znaczenia. Ważne jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej małżonce.

Dane firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]