Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Kup obrączki Kraków.

Dla większości kobiet ślub jest szczególnie emocjonującym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże młodą parę do końca życia, a oznaką ich uczucia, wierności i oddania są obrączki.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu ślubu. Mało osób wie natomiast, że mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilkaset lat później. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w Meksyku, we Włoszech, w Egipcie albo w Kanadzie, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują oraz przymierzają obrączki ślubne wspólnie, aczkolwiek zwyczaj rekomenduje, iż narzeczona nie powinna finansować ich zakupu, ponieważ jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się skromniejszym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z różnorodnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) uosabiające siłę miłości. Dziś do ich wytworzenia używa się głównie platyny i złota, które są symbolem ufności w stosunku współmałżonka. Owszem, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej nabywane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, mają również nierzadko w ofercie ich grawerowanie. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla małżonków cytat.

Dane firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]