Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Zamów łańcuchy na opony

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach ciężarowych, osobowych, terenowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają głównie stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Dane firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]