Klinkier elewacyjny – łatwa i trwała ozdoba budynków

Klinkierem określamy odmiana ozdobnej cegły, która może być umieszczana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym się wyróżnia i dlaczego jest obecnie tak chętnie stosowana w pracach budowlanych?

Klinkier – cegła ozdobna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkier to po prostu wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się wyjątkową odpornością na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od lat wykorzystuje się jako element wykończeniowy domów oraz mieszkań – mogą służyć między innymi jako cegła na komin lub płytki elewacyjne wewnętrzne. Klinkier jest stosowany także na cokoły, naroża, podokienniki, a także inne części budynków i wspaniale zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków utrzymanych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja klinkierowa prezentuje się bardzo estetycznie i jest odporna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – promieniowanie słoneczne, niską temperaturę, deszcz czy śnieg. Klinkier na elewacje pozostaje więc przez lata w doskonałym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne posiadają jeszcze inne atuty – zastosowanie naturalnego surowca sprawia, że są one odporne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Płytki klinkierowe wewnętrzne oraz klinkier na elewację

Cegła ozdobna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi wyjątkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja uwydatni styl, w jakim utrzymane są pomieszczenia – świetnie nada się do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Dobrej jakości płytki ceglane można nabyć w wielu składach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.