Szukasz palcat? Wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.
Zamawiając odzież jeździecką warto pamiętać o zaopatrzeniu się także w najważniejsze dodatki. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, oswajania konia czy w czasie turniejów, konieczne będzie wykorzystanie batów oraz palcatów jeździeckich.
Rodzaje i przeznaczenie batów jeździeckich
Jest parę typów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
– bat do lonżowania – ma z reguły od 160 do 200 cm długości i służy do skłonienia zwierzęcia do ustawicznego chodu naprzód, zastopowania konia albo zwrócenia jego uwagi. Dzięki niemu trener kontroluje konia, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na odpowiednią odległość. Współczesne baty do lonżowania wytwarzane są z reguły z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która sprawia, iż mocno trzyma się ręki niezależnie od warunków. Zwykle są składane, jednak w sprzedaży znaleźć można także modele jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest zdecydowanie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 cm) i zakończony jest sznureczkiem. Wykorzystuje się go w trakcie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Trzeba podkreślić, że wykorzystuje się go tylko wtedy, gdy jeździec nie może wymóc od zwierzęcia preferowanego zachowania przy pomocy bodźców przekazywanych nogą czy też dłonią.
– palcat skokowy – potocznie nazywany też szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – ma długość ok 60-75 cm. Zakończony jest zwykle skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę i nakłania je do konkretnego zachowania. Palcatem trąca się lekko w łopatkę konia, dlatego też jest on tak krótki.
Po czym rozpoznać, iż smagnięcie batem lub palcatem jest zbyt silne?
Szpicrut i batów niezmiernie łatwo nadużyć, w związku z tym trzeba za każdym razem stosować je racjonalnie. Zbyt silny cios może sprawić, iż zamiast wykonać polecenie zwierzę stanie się bardziej niepokorne czy też będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Kiedy palcat lub bat zostawił ślad na sierści konia oznacza to, iż jeździec uderza z pewnością zbyt mocno.
W trakcie jazdy palcaty i baty trzymamy w taki sposób, żeby układały się równolegle z wodzami. Jeśli rączka kończy się pętlą, nie należy zaciągać jej aż do nadgarstka, bowiem w przypadku upadku dżokej naraża się na uraz.
Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]