czapsy skórzane, sztylpy

Akcesoria do jazdy konnej – o czapsach i sztylpach skórzanych

Według wielu jeźdźców najodpowiedniejszymi butami do jazdy konnej są oficerki – skórzane obuwie z długą cholewą do kolan. I choć faktycznie w tej dyscyplinie sportowej sprawdzają się doskonale, to nie są pozbawione wad. Najistotniejszą z nich jest ich koszt – najlepsze fasony oficerek kosztują nawet kilka tysięcy PLN. Ponadto, zakładanie oraz jazda w oficerkach bywa w dużej mierze utrudnione ze uwagi na nieodzowność noszenia spodni z grubszego materiału, nie zawsze mieszczącej się w cholewce buta. Tych wad nie mają na szczęście sztylpy i czapsy.

Charakterystyka czapsów i sztylp

Czapsy i sztylpy to elementy zakładane na sztyblety, gwarantujące ochronę pozostałej partii nóg jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze sięgają do pachwiny, gwarantując ochronę dla nogi na całej długości, natomiast drugie – ochraniają tylko łydkę sportowca, ponieważ kończą się na kolanie. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są wytwarzane z różnych surowców. W sklepach zwykle znajdziemy sztylpy i czapsy skórzane, aczkolwiek poza nimi dostępne są również modele wykonane z tworzyw sztucznych albo tkaniny.

Jak kupować czapsy i sztylpy?

Dwa ostatnie rodzaje cechują się dużo niższą ceną. Są więc polecane dżokejom z zawężonym budżetem , a także dzieciom, które szybko wyrastają z jednego rozmiaru. Warto zauważyć, że sztylpy i czapsy z tkaniny są przewiewniejsze, dlatego lepiej nosi się je latem i wiosną. Obszerny wybór czapsów i sztylp wyszukamy w sklepach internetowych – fasony doskonale dobrane do swoich potrzeb kupią zatem też jeźdźcy mieszkający w miejscowościach, w których brak odpowiednio wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]