bagażnik na hak 3 rowery, platforma na rowery

Jak przewieźć kilka rowerów? O bagażniku na hak

Budowa ścieżek dla rowerów nie tylko w największych aglomeracjach, ale również w wielu miasteczkach wypoczynkowych w kraju i za granicą spowodowała, iż pakując się na urlop pragniemy wziąć jeszcze rower. Gdy nasz rower się składa, a jedziemy w pojedynkę, można po prostu znaleźć dla niego miejsce w bagażniku. Trudności pojawiają się, jeśli podróżujemy w rodzinnym gronie i chcemy zmieścić gdzieś 2-3 rowery. W takim wypadku trzeba skorzystać z platformy rowerowej.

Czy platforma rowerowa na hak oddziałuje na prowadzenie samochodu?

Rowery da się przewieźć na dachu auta, instalując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej montowanej na haku. Oba sposoby pozwalają na transport aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, jednakże mają także parę minusów. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, może być uciążliwością głównie dla niewysokich osób. Poza tym ustawienie rowerów na dachu zwiększa wysokość pojazdu, i o ile zwykle nie przeszkadza to podczas przejazdu pod niewysokimi kładkami dla pieszych, mostami oraz bramami, to wpływa na sterowność samochodu z uwagi na to, że jest on bardziej podatny na silne powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają samochody, wobec tego prowadzący je kierowcy powinni zachować wzmożoną ostrożność w czasie cofania oraz parkowania tyłem auta. Jednoślady wiezione na platformie nierzadko także wystają poza boczny obrys samochodu, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych uczestników ruchu na wąskich ulicach.

Przed zakupem bagażnika rowerowego zdecyduj ile rowerów chcesz wozić

Postanawiając o zakupie bagażnika rowerowego na hak warto wpierw uwzględnić kilka kwestii. Nie jest to tani zakup, toteż warto już na wstępie ustalić ile jednośladów docelowo będziemy chcieli przetransportować. Bagażnik na rower od markowego producenta, przykładowo od Thule, będzie służył nam wiele lat i jeśli nabywamy go z myślą o rodzinnych wyjazdach, warto wybrać taki, na którym zmieścimy 3 albo 4 rowery. Inną znaczącą kwestią jest oszacowanie całkowitej masy rowerów – przed kupnem bagażnika należy zweryfikować czy uniesie on ładunek jaki planujemy na nim zamontować. Dowiedzmy się dodatkowo jak mocowane są rowery do platformy na hak. Większa ilość zaczepów podtrzymujących jednoślad w miejscu obniża ryzyko jego opadnięcia w trakcie przewozu, grożące możliwym uszkodzeniem lakieru. W przypadku niepewności, jaki bagażnik na rower wybrać, zalecamy skonsultować się z reprezentantem sklepu mającego w ofercie takie akcesoria.

Dane firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]