Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Kliknij tutaj, żeby zlecić badania psychotechniczne Bielsko Biała

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Są one bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. W jaki sposób przebiegają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – okres ważności

Testom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do testów podchodzą również kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i aparaturowa

Badanie kierowców składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza głównie widzenie przestrzenne, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji i aparat Piórkowskiego. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]