Trawy z rolki czy siane? O zakładaniu trawników

Wykonanie trawnika na działce nie przysporzy nikomu większych problemów – także, jeśli nasze ogrodnicze kwalifikacje nie są zbyt duże. Trudności na pewno powstaną niestety, jeśli niezbędne okaże się zakładanie trawników o sporej wielkości lub położonych w najważniejszych miejscach – na przykład w pobliżu przedszkoli, w centrach miejscowości lub przed ogólnodostępnymi budynkami. Takie trawniki powinny wszak uporać się z nawet naprawdę nasilonym użytkowaniem i świetnie wyglądać. Zakładanie trawników warto zatem zlecić profesjonalistom oraz zyskać pewność, iż rezultaty będą zadowalające. O czym więc musimy pamiętać przy wyborze firmy oferującej tego typu usługi ogrodnicze?

Zakładanie trawników a typy traw

Firmy oferujące zakładanie trawników stosują różne typy traw – z darni lub nasion. Oba mają odmienne plusy i minusy. Te wspomniane na początku wykorzystywane są przede wszystkim podczas zakładania trawników o małej powierzchni. Ich plusy to zwłaszcza nieskomplikowany montaż (również na zboczach) oraz od razu widoczne efekty, a także odporność na niskie temperatury i wodę. Trawniki z nasion będą z kolei dużo mniej kosztowne od trawników z darni (przez co świetnie nadają się do wykorzystywania na sporych powierzchniach) oraz wymagają mniej angażującej pielęgnacji.

Zakładanie trawników – sprzęt oraz umiejętności

Jak nietrudno stwierdzić, zakładanie sporych trawników w ważnych punktach wymaga sporej wiedzy i użycia specjalistycznych sprzętów (na przykład spychaczy lub siewników) oraz materiałów. Dlatego przed tym, jak wybierzemy usługi danej ekipy, dokładnie rozważmy wszystkie plusy i minusy. Koniecznie sprawdźmy, jakimi maszynami posługują się jej pracownicy oraz czy mają wystarczające kwalifikacje. Dobrym wyjściem będzie również znalezienie opinii dotyczących przedsiębiorstwa w sieci – być może unikniemy dzięki temu niemiłych niespodzianek.