Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Nawet jeśli budynek ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje ryzyko, że z czasem mury będzie przenikać woda. Może się to przydarzyć również bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną bądź z powodu podtopienia, a niekiedy pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w efekcie źle wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji murów.

Osuszanie ścian – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Wilgotne mury nie znaczą od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim należy rozpocząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie i łazienki pojawiająca się na murach pleśń jest często rezultatem przecieków z nieszczelnego dachu bądź tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia stosownej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty i mury budowli lub gdy doszło do podtopienia w następstwie powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla fachmanów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania ścian

Zawodowcy, którzy mają rozległe doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, rozpoczynają swoje działania od analizy przyczyn zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to podstawa do wybrania najodpowiedniejszych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki nabrzmiewają i wykruszają się, a na ścianach pojawiają się plamy, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez mury. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się w górę – nieraz nawet na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, w szczególności w starych budynkach, jednakże można na to zaradzić odtwarzając izolację poziomą murów, która wstrzyma podnoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejnym krokiem, oczywiście po dokładnym przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz nałożenie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie fundamentów wymaga niekiedy przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej mat bentonitowych, papy termozgrzewalnej czy izolacji bitumicznej, a następnie nałożenie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Nierzadko konieczne będzie też odtworzenie łączenia izolacji murów z izolacją innych elementów budynków, jak płyty żelbetowe posadzkowe, przepusty rur oraz przepusty kabli.