Okna zabytkowe – jak je remontować?

Jeśli poszukujesz okien drewnianych zabytkowych, koniecznie sprawdź www.oknostol.com.pl

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo lepiej niż te wytwarzane obecnie i są niewątpliwą dekoracją budynków. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia mocna strona, zaś na ich cenę w znacznej mierze wpływa także metryka. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, także okna powinny być remontowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w sklepach materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są też uchylane, a to powoduje, że niezbędne okazują się lufciki, za pomocą których można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, który posiada wiele zalet, ale wymaga częstych remontów, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Komu zlecić remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która wymaga dużych umiejętności – ten typ okna charakteryzuje się bowiem użyciem wielu, obecnie już nieczęsto widywanych, sposobów. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają uprawnień potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym wypadku zostaną na nich nałożone wysokie kary.

Dane firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]