Kto musi wykonać badania psychologiczne kierowców?

Chcesz poznać więcej szczegółów o badaniach kierowców Bielsko Biała? Skieruj się na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badanie-kierowcow/

Prawo zobowiązuje niektórych kierowców do wykonania badań psychologicznych i psychotechnicznych. Czym one są i kto musi je wykonać?

Badania psychologiczne kierowców – komu potrzebne?

Nie każdy kierowca musi poddać się tego typu badaniom. Są one niezbędne w przypadku kierowców tramwajów i pojazdów uprzywilejowanych, dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów, przedsiębiorców dokonujących przewozów drogowych. Łatwo zauważyć zatem, że są to badania niezbędne kierowcom zawodowym. Pozostałych kierowców mogą dotyczyć tylko w przypadku, gdy zostaną oni skierowani na nie przez pewne organa – czyli na przykład przez Policję – po doprowadzeniu do poważnej kolizji.
Zadaniem badań jest zbadanie osobowości, sprawności psychomotorycznej i sprawności umysłowej kierowcy, co ma na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa jemu i innym uczestnikom ruchu drogowego oraz zapobiegnięcie nieszczęściom, które mogą być spowodowane na przykład przez brak koncentracji czy zbyt wolny refleks.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Badania, jakim poddawani są kierowcy, nie są skomplikowane. Polegają skontrolowaniu reakcji psychomotorycznych z wykorzystaniem odpowiedniej aparatury. Podczas badań bierze się pod uwagę wiek kierowcy, bo badane umiejętności słabną wraz z wiekiem, a więc trzeba przyjąć odpowiedni punkt odniesienia.
Jeżeli chodzi o czas ważności wyników, to badania kierowców najczęściej robi się co pięć lat, ale jeżeli mają więcej niż sześćdziesiąt lat – co 30 miesięcy, zaś kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, którzy ukończyli sześćdziesiąt pięć lat, zmuszeni są przeprowadzać badania corocznie.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]