Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Na www.badaniabielsko.pl zamówisz badania psychologiczne Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, percepcja prędkości, zdolność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]