Jak przebiega zakładanie i utrzymanie trawników?

Zielony trawnik prezentuje się stylowo i podkreśla charakter posesji. Na rynku istnieją firmy, które profesjonalnie zajmują się dbaniem o trawniki. Kto korzysta z ich pomocy i jakie prace realizują?

Zakładanie i utrzymanie trawników – trawniki siane czy rozkładane?

Podmioty zajmujące się pielęgnowaniem trawników stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich m. in. przedsiębiorstwa prywatne, zespoły zamków, zarządy dróg i zieleni czy gminy, które posiadają duże areały przestrzeni. Do obsiania trawnika używa się wiele rodzajów roślin, do których zaliczyć można kostrzewę owczą, Lolium perenne czy Poa trivialis. Bardzo często stosowana jest też trawa w rolkach, która pozwala na natychmiastowe urządzenie estetycznej powierzchni. Jaki typ trawy wybrać? Wszystko uzależnione jest od rodzaju posesji, oczekiwanych efektów oraz wielkości powierzchni. Gatunki z darni świetnie spisują się nawet w przypadku pochyłego terenu.

Zakładanie i utrzymanie trawników – odchwaszczenie i wertykulacja

Przedsiębiorstwa zajmujące się dbaniem o obszary zielone używają profesjonalnych narzędzi, które pomagają wykonać niezbędne prace. Wśród nich wyróżniamy m. in. wozidła, samochody do transportu ziemi, rekultywacyjne oraz wiele innych praktycznych maszyn. Dzięki nim zabiegi takie jak koszenie trawników realizowane są o wiele sprawniej. Bardzo ważne jest również nawadnianie trawnika, które często odbywa się za pomocą nowoczesnych linii kroplujących. Firmy zajmujące się pielęgnowaniem trawników dbają także o regenerację trawnika, który stał się nieestetyczny wskutek przyczyn zewnętrznych, jak np. pogoda lub urazy mechaniczne. Dzięki specjalistycznym zabiegom, do których zaliczamy można nawożenie, napowietrzanie czy zwalczanie chorób, trawnik znowu wygląda pięknie.