Hydroizolacja których elementów obiektów budowlanych jest konieczna

Podczas budowy jakiegokolwiek obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania warto zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich trwałość i zdolność do izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozrostu szkodliwych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.

Które części budynku trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie należy chronić przed wilgocią należą zwłaszcza piwnice, dachy, balkony, fundamenty i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z bądź opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej technologii należy użyć w stosunku do konkretnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z pustaka wypalanego, cegły czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. W podobny sposób hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, aby planowanie hydroizolacji, polecić kompetentnej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy i generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w toku prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych, taśm PVC czy uszczelek pęczniejących. Natomiast na zlecenie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, naprawą i inwentaryzacją przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.