Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Dowiedz się więcej o drukowanie 3D cennik.

Możliwość zamówienia druku 3D każdego projektu, makiety oraz elementów z tworzyw sztucznych zdecydowanie obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile intencją przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, często decyduje się ono na kupno własnych drukarek 3D oraz zatrudnienie obsługujących je profesjonalistów. Natomiast jeżeli potrzeba przygotowania modelu 3D jest epizodyczna lub w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy opracowaniu planu przedsięwzięcia pojawia się najczęściej pytanie: jak wyliczyć koszt wydruku 3D?

Ostateczna cena druku 3D – co ma na nią wpływ?

Na finalny koszt wydruku 3D oddziałuje kilka elementów. Zlecający druk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik w poprawnym formacie (czyli STEP albo STL), z pomocą którego można orientacyjnie obliczyć koszt realizacji zlecenia. W wielu przypadkach podmiot zlecający przygotowuje tylko prototyp lub rysunek projektowy. To sprawia, że cena druku 3D staje się odpowiednio wyższa z powodu potrzeby przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, bądź też przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego obiektu z zastosowaniem skanera 3D. Kolejne czynniki mocno wpływające na finalną cenę wydruku to, naturalnie, wybór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przeważnie od tego, czy wydruk będzie miał całkowite czy procentowe wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dalszej obróbki (przykładowo impregnacji czy lakierowania).

Jak obliczyć cenę druku 3D?

Nie można jednoznacznie skalkulować kosztu druku 3D bez uprzedniego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu planujemy złożyć zamówienie. W tym celu należy przekazać jej plik do wyceny lub, jeśli go nie posiadamy, skorzystać z formularza i jak najrzetelniej opisać specyfikę zlecenia. Wyliczenie ceny druku 3D przygotowywane przez firmę CADXPERT jest darmowe. Specjaliści CADXPERT służą także wsparciem odnośnie wyboru tworzywa i najodpowiedniejszej technologii druku.

Dane firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]