Badania psychologiczne kierowców – po co je wykonujemy?

Dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne Bielsko Biała

Badania psychologiczne mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale też określenia cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia określonych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie ma czego. Całość badań zbudowana jest z testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy charakteru. Uwzględniają między innymi ekstra- oraz introwersję, neurotyzm i psychotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista sięga po wirometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, stereometr oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni tylko pamiętać, aby wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E. Przechodzić muszą je też osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora oraz instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek oraz na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba wykonać je jedynie raz.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]