okna drewniane

Okna drewniane wracają do łask

Okna drewniane przez wieki były najchętniej wybieranym typem okien. Później były wyparte przez te wyprodukowane z PCV, ale po latach znów zwracamy uwagę na ich atuty. Dobrze wykonane oraz konserwowane okna drewniane są w stanie bowiem wytrzymać dłużej niż okna z PCV, zaś ich kupno pochłonie porównywalną kwotę. Oprócz tego w poszczególnych sytuacjach ich zastosowanie jest konieczne – czasem po prostu nie możemy zdecydować się na któryś z nowszych typów. W jakich przypadkach więc należy ich użyć? Z jakich materiałów są wykonywane?

Wytwarzanie okien drewnianych

Okna drewniane wytwarzane są tylko z wyselekcjonowanych rodzajów drewna. W dzisiejszych czasach zazwyczaj stosuje się sosnę, jesion, a także dąb. Z uwagi na wytrzymałość na deszcz oraz promienie słoneczne, wytwórcy okien nierzadko sięgają po gatunki spoza Europy – meranti, mahoń czy teak. Te drugie są trochę bardziej kosztowne, jednak należy pamiętać, że wymagają mniej intensywnych napraw i łatwiej znoszą eksploatację w trudnych warunkach. Dla większości osób ich zaletą jest także to, iż często wyglądają bardziej interesująco niż modele wyprodukowane z krajowych gatunków drewna.

Okna drewniane – w jakich budynkach będą najlepiej pasować?

Okna drewniane mogą być używane jako alternatywa dla wyrobów z PCV – są od nich tańsze, zaś sprawują doskonale. Okna drewniane, a w szczególności skrzynkowe, bywają również wykorzystywane w czasie rewitalizacji wiekowych budynków. Użycie pozostałych surowców będzie wszak skutkować problemami w kontaktach ze służbami budowlanymi – grożącymi nawet dużymi mandatami.

Dane firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]