Na czym polega wykonanie izolacji pionowej i poziomej?

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, pragnie, aby jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie stanie się to jednak prawdopodobne, jeśli nie będzie zrobiona odpowiednia izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja doskonale ochrania przed wilgocią na ścianach, dzięki czemu sprawia, że są one wolne od brzydkich plam, a w pomieszczeniach nie ma zapachu wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie i rola, którą pełni

Jedną z oznak nieprawidłowo wykonanej izolacji domów są wilgotne ściany. Do tego dodać trzeba puchnące tynki i przytoczone we wstępie artykułu plamy, które na ogół zobaczyć można na parterze i w piwnicy. Tego rodzaju problemy naprawdę często obserwuje się w tych domach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. Bez niewielkiego choćby znaczenia jest to, czy chodzi o budynki wybudowane bardzo dawno, czy te współczesne. Aby odtworzyć brakującą lub nieprawidłowo wykonaną izolację poziomą, powinno się ustalić do jakiego pułapu musi ona sięgać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać mniej więcej 10 nawiertów biegnących na skos. Potem zrobione wloty należy napełnić stosując w tym celu specjalny roztwór o działaniu uszczelniającym. Jest on higroskopijny, w konsekwencji czego efektywnie uszczelnia fugi oraz powstrzymuje przepływanie wody w górne części ściany. By jednak izolacja pozioma okazała się efektywna, konieczne jest również przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku powinno się w pierwszym etapie usunąć tynki, które zostały zawilgocone, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a na koniec pokryć wszystko substancją, który ma działanie izolujące. Kończącym etapem prac jest ocieplenie murów polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją zrobić?

Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości najlepiej jest powierzyć doświadczonej ekipie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wówczas można być pewnym, że prace będą przeprowadzone we właściwy sposób, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.