Czy warto czytać blogi o zdrowiu i zdrowym stylu życia?

Przejrzyj portal o zdrowym odżywianiu.

W sieci da się nadzwyczaj łatwo zdobyć informacje na dowolny temat. Internauci upodobali sobie przede wszystkim odpytywanie wyszukiwarki Google o sprawy medyczne, częstokroć wręcz poprzedzając definitywną decyzję o wizycie u specjalisty długim szperaniem w sieci z nadzieją na własnoręczne odnalezienie odpowiedzi na palący problem. Jednak czy to dobry model stosowania wiedzy zamieszczanej na portalach o zdrowiu i urodzie?

Strona o urodzie i zdrowiu jako przydatne źródło pomocnej wiedzy

W ogromie artykułów o żywieniu, medycynie i zabiegach estetycznych udostępnianych w sieci jest wiele wiarygodnych treści opracowanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez ludzi zafascynowanych tematyką zdrowotną i od lat pracujących w branżach powiązanych z medycyną. Lecz korzystanie z artykułów dostępnych na stronach o zdrowiu bądź urodzie nie powinno (a wręcz nie może!) polegać na przyjęcie ich za opcję alternatywną do bezpośredniej konsultacji lekarskiej. Strona o urodzie oraz zdrowiu, o ile dostarcza wiarygodnych informacji, może natomiast być użytecznym źródłem pomocniczej wiedzy, która przygotuje internautę do sprawnej nawigacji po świecie usług medycznych. Wpis z opisem objawów poprzedzających jakąś z chorób, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może później pomóc mu lepiej przedstawić swoje obawy lekarzowi pierwszego kontaktu. Z kolei poznanie w sieci dokładnego opisu zabiegu objaśnionego niemedycznym językiem pomoże oswoić pacjenta z przebiegiem przyszłej operacji i zmniejszyć stres z nią związany.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl