Przewóz rowerów samochodem – najbezpieczniejsze metody

W jaki sposób zaplanować przewóz rowerów samochodem, żeby jednoślady były bezpieczne, a ich transport zgodny z polskimi przepisami drogowymi? Przedstawiamy 3 metody na przewóz rowerów samochodem wraz z plusami i minusami każdej z nich.

3 metody na przewóz rowerów samochodem

Istnieje wiele sposobów na przewóz rowerów samochodem – niektóre są poważną inwestycją, a inne prawie nic nie kosztują. Decyzję o wyborze najlepszej metody najczęściej podejmuje się w oparciu o posiadany model auta, liczbę rowerów do przewiezienia, a także częstotliwość ich przewozu. W transporcie rowerów bardzo ważne jest, by robić to zgodnie z przepisami, a także w możliwie najbardziej bezpieczny i niezagrażający kierowcy i pasażerom sposób.

Przewóz na haku

Żeby móc przewieźć rower na haku potrzebna jest platforma rowerowa. Każda platforma, by spełniała wymogi opisane w polskich przepisach drogowych, powinna zostać wyposażona w światła oraz tablicę rejestracyjną. By zamontować tablicę, wystarczy w wydziale komunikacji starostwa powiatowego złożyć wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Jakie są zalety tego sposobu transportu rowerów? Przewóz na haku w minimalnym stopniu wpływa na wygodę jazdy i zużycie paliwa, a także nie podnosi poziomu hałasu we wnętrzu auta. Istnieje możliwość zwiększenia ładowności platformy (np z trzech rowerów do czterech) poprzez dodanie adaptera.

Platforma rowerowa to propozycja uniwersalna, która nadaje się do wszystkich typów samochodów osobowych wyposażonych w hak. Również właściciele modeli posiadających koło zapasowe umieszczone na tylnej klapie mogą skorzystać z tego rozwiązania – wystarczy, że poza samą platformą dokupią również dodatkowy adapter do aut z kołem zapasowym na klapie.

Jakie są minusy tej metody przewozu rowerów? Większość platform rowerowych zapewnia możliwość odchylenia bagażnika, jednak nie wszystkie – w niektórych modelach jest utrudniony do niego dostęp. Platforma nieznacznie wydłuża samochód, przez co trzeba jeździć ostrożniej. Rower lub rowery przewożone tym sposobem mogą zasłaniać światła i tablicę rejestracyjną oraz ograniczać widoczność w trakcie prowadzenia pojazdu. Jednak należy pamiętać, że przepisy wymagają od posiadaczy platform rowerowych, by platforma była wyposażona w światła – dzięki temu kierowcy za naszym pojazdem widzą, co robimy na drodze.

Przewóz na bagażniku dachowym

Kolejny sposób na przewóz rowerów samochodem to na bagażniku dachowym. Istnieje kilka rodzajów takiego bagażnika – do najpopularniejszych zaliczane są uchwyty rowerowe. Jakie są zalety tej metody transportu jednośladów? Przede wszystkim uchwyty nie zabierają przestrzeni wewnątrz kabiny i nie ograniczają kierowcy widoczności. Niski koszt uchwytów rowerowych, łatwy montaż, czyszczenie i konserwacja to kolejne ich atuty. W razie stłuczki lub kolizji na drodze rowery przewożone na dachu są znacznie bezpieczniejsze niż np z tyłu samochodu, na tylnej klapie.

Minusy? Jak każda metoda również uchwyty rowerowe mają słabe strony. Podczas prowadzenia pojazdu – szczególnie w miejscach, takich jak wiadukty czy wjazdy na parking – należy pamiętać o znacznej zmianie wysokości samochodu. Ponadto przewóz rowerów na bagażniku dachowym, szczególnie przy prędkościach autostradowych, powoduje wyższe zużycie paliwa.4

Przewóz w bagażniku samochodu

Największym atutem tej metody jest niski lub praktycznie zerowy koszt. Niepotrzebne są żadne akcesoria czy uchwyty, by móc przewieźć swój jednoślad w bagażniku samochodu. Najłatwiej i najbezpieczniej przewozić rower, gdy posiadamy kratę oddzielającą siedzenia od części bagażowej lub solidną półkę. Niektórzy korzystają z pasów lub taśm transportowych, by rower nie przemieszczał się w trakcie jazdy, jednak w świetle polskiego prawa nie jest to obowiązkiem.

Nie każdy posiada pojazd, którego bagażnik pomieści rower, na przykład model typu kombi. W przypadku, gdy jest to mniejsza wysokość lub powierzchnia, jednoślad będzie trzeba rozkręcić – osobno włożyć do bagażnika ramę, a osobno opony i pozostałe elementy. Jest to dość czasochłonne, a ponadto istnieje ryzyko, że podczas ponownego składania roweru nieprawidłowo lub niewystarczająco mocne dokręcimy wszystkich jego części.

Inne wady i zagrożenia tego sposobu transportu rowerów? Rowery mogą zabrudzić wnętrze pojazdu lub je zniszczyć. Istnieje stosunkowo proste i niedrogie rozwiązanie tego problemu – rowery przed podróżą wystarczy spakować w pokrowiec.

Źródło tekstu: https://porady.ebagaznik.pl/przewoz-rowerow-samochodem-najbezpieczniejsze-metody/