Jakie rośliny do łazienki? Najlepsze propozycje do jasnej i do zaciemnionej łazienki

W łazience mogą panować idealne warunki do uprawy wielu gatunków roślin – duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi egzotycznych odmian, którym niestraszna jest nawet umiarkowana ilość naturalnego światła. Jakie rośliny do łazienki wybrać? Co sprawdzi się w jasnym, ciemnym i całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu? Zobacz nasze wskazówki!

Rośliny doniczkowe stanowią prawdziwą ozdobę wnętrza i warto mieć je w każdym pomieszczeniu. Łazienka nie zawsze wydaje się oczywistym miejscem, a przecież wiele odmian potrafi się w niej zaaklimatyzować. Bujna zieleń nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter i może przeistoczyć zwykłą łazienkę w luksusowe SPA. Mnogość gatunków sprawia, że łatwo znaleźć egzemplarz, który będzie pasował do wybranego stylu wnętrzarskiego, a przy tym zniesie warunki panujące w wilgotnym pomieszczeniu. Jakie rośliny do łazienki sprawdzą się najlepiej?

Rośliny do łazienki z oknem

Właściciele łazienek z dużym oknem, np. znajdujących się na poddaszu, mają szczęście! W pomieszczeniu z dużą ilością naturalnego światła dobrze będą się rozwijać praktycznie wszystkie gatunki roślin – mogą zatem puścić wodze fantazji i wprowadzić do łazienki odmiany, które lubią dobrze oświetlone stanowiska. Oto najpopularniejsze gatunki, które warto postawić na parapecie lub kwietniku.

  • Alokazja – inaczej zakleśń. Bardzo intrygująca roślina doniczkowa o charakterystycznych, podłużnych liściach z jasnym, wyraźnym unerwieniem. Gatunek przybył do nas z lasów tropikalnych, nic więc dziwnego, że sprawdzi się w łazience, w której wilgotność powietrza bywa bardzo wysoka. Idealne miejsce dla to parapet osłonięty firanką – dzięki temu zapewnimy alokazji odpowiednią dawkę światła, jednak bez ryzyka poparzenia liści zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym.
  • Skrzydłokwiat – reprezentuje rośliny doniczkowe do łazienki, które świetnie czują się na parapecie zlokalizowanym od strony północnej lub wschodniej. Stanowisko powinno być dobrze doświetlone, jednak bez ostrego słońca. Skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze – w takim środowisku najlepiej się rozwija i zachwyca długimi liśćmi w kolorze soczystej zieleni. Warto często go zraszać. Białe kwiaty przypominające skrzydła urzekają swoim pięknem i stanowią doskonałą ozdobę łazienki.
  • Pachira wodna – zwana również drzewem butelkowym. Jest tropikalnym gatunkiem, który w domowej uprawie może osiągnąć do 2 m wysokości. Świetnie sprawdzi się na jasnym, jednak osłoniętym stanowisku, dobrze rozwija się w wilgotnym otoczeniu, ale trzeba uważać, żeby jej nie przelać.

Rośliny do ciemnej łazienki

W ciemnej łazience z niewielkim oknem również mogą zagościć rośliny doniczkowe. Warto postawić na gatunki, które nie tolerują bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Oto niektóre propozycje:

  • Storczyk – preferuje stanowiska z rozproszonym światłem, dlatego świetnie sprawdzi się w łazience ze średnim dostępem do naturalnego oświetlenia. Ta egzotyczna piękność lubi wilgotne środowisko oraz umiarkowane podlewanie – dlatego należy to robić dopiero, gdy podłoże przeschnie. Pięknie się prezentuje i nadaje pomieszczeniu luksusowego klimatu.
  • Monstera – kolejna roślina doniczkowa, która dobrze poradzi sobie w łazience z ograniczonym dostępem światła. Reprezentuje rośliny cieniolubne do łazienki, nie jest wymagająca, dlatego sprawdzi się nawet u osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z pielęgnacją zieleni.
  • Filodendron – jest cieniolubny i sprawdzi się w łazienkach z oknem od wschodu lub północy, a zatem pomieszczeniach, w których nie ma dużej ilości naturalnego światła. Łatwy w hodowli, wystarczy utrzymywać w pomieszczeniu wysoką wilgotność powietrza oraz często zraszać liście wodą. Uwagę przykuwa charakterystycznymi, sercowatymi liśćmi.

Rośliny do łazienki bez okna

Właściciele całkowicie zacienionych łazienek wcale nie muszą rezygnować z kwiatów. Problem można rozwiązać na różne sposoby, np. zapewniając dodatkowe oświetlenie czy regularnie przestawiając rośliny z łazienki do innego pomieszczenia. Jakie rośliny do łazienki bez okna warto wybrać?

  • Zamiokulkas – poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach, nawet w łazienkach z całkowitym zacienieniem. Jeśli będzie miał za mało światła, jego liście zmienią barwę na jasnozieloną, jednak nadal będą się rozwijać. Zamiokulkas nie lubi nadmiaru wody, dlatego lepiej go nie przelewać.
  • Sansewieria – zwana również wężownicą. Dobrze rozwija się w półcieniu, dlatego sprawdzi się w łazienkach bez okna. Nie toleruje nadmiaru wody, preferuje suche środowisko, dlatego pomieszczenie, w którym się znajduje, należy często wietrzyć. Co ciekawe, sansewierie to rośliny pochłaniające wilgoć – do łazienki wprost idealne!

Jak widzimy, w łazience może zagościć wiele gatunków roślin doniczkowych – zarówno tych preferujących stanowiska słoneczne, jak i cieniolubnych. Różnorodność odmian dostępnych obecnie na rynku gwarantuje, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Źródło tekstu: https://www.exotic-market.eu/blog/jakie-rosliny-do-lazienki-najlepsze-propozycje-do-jasnej-i-do-zaciemnionej-lazienki-b13.html