Potrzebujesz silników prądu stałego? Powinieneś odwiedzić ten adres.
Masa sprzętów, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, olbrzymie lub malutkie, te silniki odmieniły nasze życie, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, z jakich podzespołów składają się ani jak pracują te urządzenia.
Silnik elektryczny prądu stałego – osiągnięcie czołowych naukowców XIX w.
Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego użycia w wszelkiego typu mechanizmach, przyczyniły się badania i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Thomas Edison, Zénobe Gramme oraz Moritz Jacobi. Silniki DC złożone są ze rotora, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, stojana oraz szczotek. Dzisiaj często wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za ciche działanie, a takżefenomenalną niezawodność.
Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do profesjonalnego wykorzystania
Powiedzieć, że silniki DC są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz czytnik DVD bądź w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są modułem sterowanych radiowo samochodów czy pociągów, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które zapewne podarujemy również naszym potomkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych gałęziach przemysłu, np. wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniki na prąd stały wykorzystują też hobbyści do tworzenia własnych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki DC o niedużej mocy bez trudu da się nabyć w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od cenionych światowych marek.
Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]