Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Szukasz motoreduktorów? Odwiedź ten adres.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – poznaj zasadę ich działania

Motoreduktory pozwalają efektywniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, wobec tego zawsze powstaje drobna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor często wchodzą także inne moduły jak sprzęgła albo hamulce. Ogromnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe zestawy, które można bez problemu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na czasochłonne pomiary oraz testy pojedynczych układów elementów. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy, a także do znacznych, średnich albo niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Światowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka wariantów silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), dzieli się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Brak z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, logistyka bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają różne automaty, takie jak linie produkcyjne, dachy ruchome, kolejki górskie czy wertykulatory. Szerokie zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, iż liczbę potencjalnych zestawów, jakie dzisiaj oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale właściwie w milionach.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]