Czujniki wilgotności – aparatura zaawansowana technicznie

Jakość wielu produktów jest uzależniona od poziomu ich wilgotności. Zbyt wysoka zawartość wody może przyczynić się do utraty ich parametrów, a nierzadko nawet sprawić, iż staną się bezużyteczne. Pomiar wilgotności szczególnie istotny okazuje się w przemyśle spożywczym, drzewnym, chemicznym, energetycznym oraz przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednak sposób prowadzi się go w zakładach, w których wszystkie procesy są całkowicie zautomatyzowane? Jaka instrumenty umożliwiają monitorowanie zawartości wody w produktach?

Pomiar wilgotności – w jakich branżach jest stosowany?

Pomiar wilgotności jest jedną z istotnych faz procesu wytwarzania i składowania rozmaitych dóbr. Pośród nich są wszelkiego typu produkty sypkie – zarówno spożywcze (takie jak mleko w proszku, płatki ziemniaczane czy mąka), jak i te przeznaczone dla sektora budowlanego (m.in. gips, glina lub piasek) oraz chemiczne (choćby proszki do czyszczenia powierzchni kuchennych i do prania). Poza tym urządzenie do pomiaru wilgotności znajduje zastosowanie w przemyśle drzewnym, jak również w produkcji ceramiki lub płyt kartonowo-gipsowych.

Czujnik wilgotności – jak to działa?

Urządzenie do pomiaru wilgotności można nabyć w dwóch odmianach. Jedna z nich bazuje na fakcie, iż zdolność pochłaniania podczerwieni jest zależna od stopnia wilgotności. Czujniki wilgotności tego rodzaju pozwalają na bezkontaktowy pomiar, co jest w szczególności ważne w przypadku produktów sypkich. Drugi rodzaj to mierniki wilgotności pracujące na zasadzie pomiaru względnej przenikalności elektrycznej materiału zmieniającej się zależnie od zawartości wody. Takie czujniki pozwalają dokonywać pomiarów metodą bezkontaktową lub kontaktową.