O systemach mass collect

Na czym polega mass collect - uzupełnij swoją wiedzę!

Mass collect jest usługą, która pozwala na szybką weryfikację wpłat. Opisujemy pokrótce, jak działa mass collect i jak ułatwia życie dużym oraz małym przedsiębiorstwom.

Mass collect – na czym polega jego działanie?

Funkcja mass collect jest zasadniczo dość prosta. Polega na przydzieleniu każdemu kontrahentowi niepowtarzalnego numeru rachunku, który staje się równocześnie jego symbolem identyfikacyjnym. Takie podejście zdaje egzamin tam, gdzie co miesiąc obsługiwana jest ogromna grupa kontrahentów, a więc przykładowo w szkołach prywatnych, w firmach dostarczających usługi telekomunikacyjne czy wszelkich branżach, gdzie wykorzystywane jest płatności abonenckie (między innymi w klubach fitness). Należności wpływające w systemie mass collect trafiają na konkretny rachunek firmowy, niemniej jednak wcześniejsze przydzielenie kontrahentom indywidualnych numerów rachunków pozwala na ich efektywniejsze zdefiniowanie, niezależnie o tego, jakim sposobem zrealizowali oni przelew (przelew za pośrednictwem poczty, przelew z karty czy też standardowy przelew). Korzystanie z mass collect przekłada się także na mniej czasochłonne księgowanie wpłat aniżeli podczas księgowania przez pracownika, a przy tym na wyeliminowanie ewentualnych omyłek nierzadko przytrafiających w czasie tego procesu.

Dlaczego opłaca się korzystać z mass collect?

Choć usługa mass collect nie jest obecnie proponowana w większości banków (mają ją m.in. mBank i PM Bank) wypada przeanalizować możliwość jej wdrożenia w firmie, również takiej, która każdego miesiąca wystawia poniżej 100 dokumentów księgowych. Zastosowanie mass collect łączy się bowiem z pewnymi korzyściami, jak np. oszczędność czasu pracowników, opcja powiązania z systemem finansowo–księgowym (a co za tym idzie łatwiejsze kontrolowanie wpływających opłat) czy integracja z narzędziami Finance Automation. Taką polską aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na powiązanie z systemem mass collect banku, ale posiada też opcję przesyłania powiadomień o nadchodzących płatnościach i windykacji, co w ciągu kilku miesięcy skutkuje podniesieniem terminowości u kontrahentów, którym wystawia się faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]