Inwestycja w złote monety bulionowe – alternatywa dla sztabek złota

Sprawdź, gdzie kupić złote monety bulionowe.

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mogą robić to na sporo sposobów: nabywać akcje podmiotów działających na rynku kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną opcją jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są wybijane w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzą się przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich pod kilkoma względami. Po pierwsze monety bulionowe są wybijane w celu inwestowania w nie kapitału, w związku z tym ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych lub w związku z ważnymi wydarzeniami, więc ich design bardzo z rzadka podlega „odświeżeniu”. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie wyłącznie datą wybicia. Warto zaznaczyć, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość wyznacza próba oraz waga użytego do ich bicia metalu. Walorem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, więc ich odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasem zawierają dodatek innych metali

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz mennice wypuszczają również monety o nominale 1/10 czy 1/2 uncji złota. Wypada wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zazwyczaj z 24 karatowego złota (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety i w rezultacie zredukowanie możliwości jej zniszczenia. Takie monety z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o ilości czystego złota wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie polskich dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane wyżej Krugerrandy, Pandę czy Liść Klonowy.

Dane firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]