Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

Więcej informacji o e-fakturach uzyskasz w tym miejscu.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., lecz ostatecznie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – jednolity format dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie niewiele powie osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, z kolei dla stosownej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu jest całkowicie zrozumiały. Fakt, iż faktury mają jednakową strukturę sprawia, że niezależnie od tego których aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane jednakowo. Jest to ważna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd na co dzień mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia w programie księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie eliminuje możliwość błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – silniejsza kontrola systemu podatkowego

Każdy właściciel przedsiębiorstwa stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur udostępnionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. są zwolnieni z konieczności wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej otrzymają zwrot VAT oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż faktury się nie zawieruszą (KSeF zachowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku dochodowego, VAT oraz akcyzowego. Watro wspomnieć, że nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednakże musi ona zostać zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]