Co warto o wiedzieć o systemie SWIFT?

Więcej na temat systemu SWIFT na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Pomimo, iż de facto codziennie korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z filarów wydajnego działania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego typu. Poza nim m.in. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie wykorzystywane są też przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze jednego państwa.

Co jest więc główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie i masa innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC największych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]