Do czego nosić kolczyki i pierścionki z topazem mistycznym?

Dowiedz się więcej o topazie mistycznym

Niepowtarzalny blask i nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna szczyci się wielkim uznaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru może się wydać, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem odpowiedniej technologii wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na działanie dużej temperatury oraz pokrywany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Kolory topazu mistycznego

Kolory, które przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż kamień ma fioletowy kolor, niebieski zaś jest skutkiem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Szczególnie dobre efekty daje obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii czy na Syberii.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich strojów

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Często stosują go więc do produkcji wisiorków, pierścionków i pozostałych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się również na co dzień. Ważna jest także mnogość barw, sprawiająca, że prościej można wybrać ozdoby do danego stroju.